Kontakta oss

Växel 08-1213 1300

E-post: info@spritmuseum.se

Museum bokning  08-1213 1310

Restaurang bokning 08-1213 1309

E-post: restaurangen@spritmuseum.se

Postadress:
Spritmuseum
Djurgårdsvägen 38
115 21 Stockholm


Ingrid Leffler, Museichef

E-post: ingrid.leffler@spritmuseum.se
Tel: 08 -1213 1301 
Mobil: 0768-44 04 84


Ann Pettersson, ekonomichef

E-post: ann.pettersson@spritmuseum.se
Tel: 08 -1213 1316


Helen Ericsson Sandlund, PR och program

E-post: helen.ericsson@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1303


Eva Lenneman, Intendent, bibliotek och arkiv

E-post: eva.lenneman@spritmuseum.se 
Tel: 08-1213 1302


Mia Sundberg, Konstintendent Absolut Art Collection

E-post: mia.sundberg@spritmuseum.se
Tel + M: 08-1213 1304


Anna-Karin Svanberg, Utställningsproducent

E-post: ak.svanberg@spritmuseum.se
Tel + M: 08-1213 1306


Lina Sandel- Sjöström, Möteskoordinator

E-post: lina.sandels-sjostrom@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1312


Nadja Karlsson, Provningsansvarig

E-post: nadja.karlsson@spritmuseum.se
M: 070-418 27 36


Johan Nygren, Teknik & säkerhet

E-post: johan.nygren@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1305


Klas-Göran Tinbäck, Fotograf

E-post: klas-goran.tinback@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1307


Erika Lindström, Restaurangchef

E-post: erika.lindstrom@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1309


Petter Nilsson, Kökschef

E-post: petter.nilsson@spritmuseum.se


Värdar, 08-1213 1300

Annika Nylander, annika.nylander@spritmuseum.se

Sofia Törnqvist, sofia.tornqvist@spritmuseum.se

Frida Gustafsson, Maria Enerud, Sylvia Rynell och Max Wilén.


 

 

Presentkort_545x400

Presentkort

Spritmuseums presentkort innehåller fyra
erbjudanden i ett.

Läs mer.

Åk kommunalt hit

Sök resa

Absolut Warhol

Absolut Art Collection

Det första konstverket som skapades på uppdrag av Absolut var Andy Warhols Absolut Warhol, 1986. Warhol rekommenderade sedan andra konstnärer att samarbeta med Absolut. Totalt blev det över 850 verk.

Läs mer om Absolut Art Collection
Berusande trädgård PM

Berusande trädgård: Odla drickbart

En grön skön utställning som berätta om historien bakom drycker och växter, om trädgårdslängtan och om odlingens lisa för själen. Och självklart om de drycker som trädgården kan inspirera till, med och utan alkohol.

Läs mer

Årets ölutvecklare

Årets vinnare och Ölutvecklare har egentligen funnits sedan 1967, men startade i ny skepnad 2011. De säger själva att de vill påverka alla sinnen, och juryn kan inte annat än hålla med. 2015 har de sänkt procenten och höjt ambitionsnivån. Med ett nytänkande, utbildande och inspirerande angreppssätt har de helt klart lyckats påverka ölsverige.

Årets ölutvecklare 2015 är Spritmuseum.

Läs mer om ölutställningen.

Årets ölutvecklare

vinnare restgalan15-0496 st

Message in a Bottle. Art or Ad?

När upphör konst att vara konst – för att förvandlas till ett simpelt reklambudskap?

I utställningen visas verk av 30 konstnärer, både av kända namn som Annie Leibovitz och Keith Haring, men också mindre kända som Senufa och Roy Crosse, kompletterade med Absolut Vodkas annonskampanjer och reklamfilmer.

Läs mer.

Message in a Bottle. Art or Ad?

paik,-nam-june-b
Runda-bordet,-närbild,-Spritmuseum

Årets bästa

Serviceupplevelse
Vinupplevelse
Ölupplevelse

Spritmuseums restaurang har nominerats i tre kategoier av White Guide som korar Sveriges bästa restauranger och hyllar landets största restaurangupplevelser genom priser i olika kategorier.