Kontakta oss

Växel 08-1213 1300

Bokning 08-1213 1310

Restaurang 08-1213 1309

E-post info@spritmuseum.se

Postadress:
Spritmuseum
Djurgårdsvägen 38
115 21 Stockholm


Ingrid Leffler, museichef

E-post: ingrid.leffler@spritmuseum.se
Tel: 08 -1213 1301 
Mobil: 0768-44 04 84


Helen Ericsson Sandlund, PR och program

E-post: helen.ericsson@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1303


Eva Lenneman, intendent bibliotek och arkiv

E-post: eva.lenneman@spritmuseum.se 
Tel: 08-1213 1302


Mia Sundberg, konstintendent Absolut Art Collection

E-post: mia.sundberg@spritmuseum.se
Tel + M: 08-1213 1304


Anna-Karin Svanberg, utställningsproducent

E-post: ak.svanberg@spritmuseum.se
Tel + M: 08-1213 1306


HANNA JALEX, MÖTESKOORDINATOR

E-post: hanna.jalex@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1312


Nadja Karlsson, provningsansvarig

E-post: : nadja.karlsson@spritmuseum.se
M: 070-418 27 36


Johan Nygren, teknik & säkerhet

E-post: johan.nygren@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1305


Klas-Göran Tinbäck, fotograf

E-post: klas-goran.tinback@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1307


Åsa Ingo, ekonomi

E-post: asa.ingo@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1316


Erika Lindström, restaurangchef

för Spritmuseums nya restaurang som öppnar 1 maj.
E-post: erika.lindstrom@spritmuseum.se


Värdar, 08-1213 1300

Annika Nylander, annika.nylander@spritmuseum.se

Sofia Törnqvist, sofia.tornqvist@spritmuseum.se

Anna Hedlin, anna.hedlin@spritmuseum.se

Rebecca Lind, rebecca.lind@spritmuseum.se

Leif G Östman

Frida Gustafsson


Alex Magnusson driver Spritmuseums restaurang, bar & berså

E-post: alex.magnusson@spritmuseum.se
Mobil: 070-820 89 36

 

ART POP

Journalisten Andres Lokko har på uppdrag av Spritmuseum botaniserat i konstsamlingen Absolut Art Collection. Han har valt ut ett antal konstnärer och verk – och tillsammans med de skivomslag samma konstnärer har målat eller formgett tecknas en annorlunda pophistorik.

Läs mer

Spritlandet Sverige

Åk kommunalt hit

Sök resa

Spritmuseum nominerat till årets museum i Europa 2014

Spritmuseum i Stockholm har nominerats till det prestigefulla priset för bästa europeiska museum, European Museum of the Year Award 2014. Bakom utmärkelsen, som delats ut sedan 1977, står European Museum Forum. Syftet med utmärkelsen är att uppmärksamma mindre museer med mycket innovativ verksamhet som på ett eller annat sätt verkat för god kvalité inom den europeiska museisektorn.

Boka en visning

Boka en visning Ägna en timme åt spriten!
 Följ med vår guide på en rundtur till spritlandet Sverige där vårt bitterljuva förhållande till alkohol har huvudrollen och träffa klubbkids under 150 år. Avsluta med konst och skivomslag i utställningen Art Pop.

Boka en visning.