Kontakta oss

Växel 08-1213 1300

E-post: info@spritmuseum.se

Museum bokning  08-1213 1310

Restaurang bokning 08-1213 1309

E-post: restaurangen@spritmuseum.se

Postadress:
Spritmuseum
Djurgårdsvägen 38
115 21 Stockholm


Ingrid Leffler, Museichef

E-post: ingrid.leffler@spritmuseum.se
Tel: 08 -1213 1301 
Mobil: 0768-44 04 84


Ann Pettersson, ekonomichef

E-post: ann.pettersson@spritmuseum.se
Tel: 08 -1213 1316


Helen Ericsson Sandlund, PR, provningar & program

E-post: helen.ericsson@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1303


Eva Lenneman, Intendent, bibliotek och arkiv

E-post: eva.lenneman@spritmuseum.se 
Tel: 08-1213 1302


Mia Sundberg, Konstintendent Absolut Art Collection

E-post: mia.sundberg@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1304


Anna-Karin Svanberg, Utställningsproducent

E-post: ak.svanberg@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1306


Lina Sandels- Sjöström, Bokningar

E-post: lina.sandels-sjostrom@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1312


Nadja Karlsson, Dryckesexpert

E-post: nadja.karlsson@spritmuseum.se

Ev frågor kring biljetter till provningar, vänligen kontakta helen.ericsson@spritmuseum.se


Johan Nygren, Teknik & säkerhet

E-post: johan.nygren@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1305


Klas-Göran Tinbäck, Fotograf

E-post: klas-goran.tinback@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1307


Petter Nilsson, Kökschef

E-post: petter.nilsson@spritmuseum.se


Emelie Svensson, Restaurangen

E-post: emelie.svensson@spritmuseum.se
Tel: 08-1213 1309


Värdar, 08-1213 1320

Amanda Svanberg, amanda.svanberg@spritmuseum.se

Amalia Gonzalez Stöckel, amalia.stockel@spritmuseum.se

Veronica Fagerstedt, Martina Johansson, Franziska Sperling, Sara-Noomi Venderlöf


 

 

Åk kommunalt hit

Sök resa

Absolut Art Collection

Det första konstverket som skapades på uppdrag av Absolut var Andy Warhols Absolut Warhol, 1986. Warhol rekommenderade sedan andra konstnärer att samarbeta med Absolut. Totalt blev det över 850 verk.

Läs mer om Absolut Art Collection

Vi är stolta över vår museichef Ingrid Leffler som är en inspiratör och en utvald person av The Absolut Company som en ledande Mind Blender. Följ hennes resa här. 

Se filmen