Laddar Evenemang

Viner från Alsace

torsdag 10 augusti, kl 18.00

Det blir en färgglad provning och ingen provning för dig som gillar traditionsfyllda viner, förvarnar Spritmuseums dryckesexpert, som har blivit nyförälskad i det ”nya Alsace”.
Från att ha varit förutsägbart och ett lite tråkigt har Alsace förvandlas till ett av de mest nyskapande vindistrikten Frankrike.
Mycket av förändringen är tack vare den yngre generation som numera utnyttjar druvmångfalden i området och plötsligt leks det med alla färger och bubblor, samtidigt som de lutar sig mot sina tysk-franska vintraditioner.

Till kvällens provning lovar Nadja att bjuda på en passande ostbit, även om hon inte garanterar att osten är från Alsace, så garanterar hon däremot att den passar till de färgglada vinerna.
Hon utlovar även att göra upp med sitt problematiska förhållande med Gewürztraminer, vad nu det kan tänks vara.
Fortsättning följer!

Välkomna!

Fri entré till museets utställningar.
Provningen tar ca 90 minuter.

Köp 595 KR

Fler tillfällen

Provning

Drycker på havets botten

lördag 25 mars, kl 14.00

På denna provning tar vi er med på en spännande resa om smuggelsprit, portvin, gamla gula änkor med mera.
Dagen till ära har vi även bjudit in Vasa 1628 som kommer att berätta om hur återskapandet gick till. Självklart ingår en provsmakning av den också.

Visningar

Boka en privat visning med matchande dryck för dig och dina vänner, 30 minuter. Ni bestämmer själva tiden och dagen!

Smaka på museet

Vi erbjuder provningar och guidade visningar med passande dryck. Att beställa en av våra smakbrickor är också ett uppskattat sätt att lära sig mer om Sveriges dryckeshistoria, kultur och trender.